Bez drahé péče zemřu. Namísto aby stát pomáhal vážně nemocným, vyhazuje peníze za účtenkovku
komentář
14.11.2017
Foto: iDnes.cz / repro
Popisek: Pavla Dandová v Rozstřelu iDnes.cz
KOMENTÁŘ Celá řada českých médií nedávno zveřejnila příběhy těžce nemocných lidí, jimž stát odmítá zaplatit nejmodernější terapii, ať už se týká nádorových onemocnění nebo žloutenky typu C. Celé Česko šokoval příběh matky dvou tříletých holčiček, která se rozhodla, že prodá byt, aby si mohla zaplatit tzv. cílenou biologickou léčbu. Tu ji odmítla uhradit její zdravotní pojišťovna. Namísto toho jí nutili do invazivní chemoterapie, avšak ta šance na úspěch výrazně snižuje.
Když paní Pavla Dandová zjistila, že díky účinné biologické léčbě, která stojí měsíčně sto tisíc korun, by mohla se svými holčičkami přežívat podstatně déle, rozhodla se, že prodá byt a náklady si uhradí sama. Navíc se odvážila svůj příběh zveřejnit a to jí zásadně pomohlo. Pohled na mladou, nemocnou maminku, po dosavadní léčbě zcela holohlavou, nenechal mnoho lidí lhostejnými. Pod tlakem médií i veřejného mínění se nakonec Česká průmyslová zdravotní pojišťovna rozhodla drahou léčbu zaplatit. Samotnou Pavlu překvapil její postup, de facto rozhodující o tom, zda ji dá šanci dále žít nebo ji odsoudí k smrti: „Trošku mě zarazilo, že teprve až poté, co já jsem se veřejně ozvala, někdo z pojišťovny kontaktoval přední onkology,“ uvedla Pavla v pořadu Rozstřel na iDnes.cz. Rozhořčila se i nad tím, že se v Česku deklaruje bezplatná péče, ale ve skutečnosti tomu tak není.
Nejde jen o vyvolené, ale o všechny
Zdaleka však nejde pouze o tuto pojišťovnu. Podobně se k pacientům se stejnou diagnózou, jakou má Pavla, chová například i Všeobecná zdravotní pojišťovna. David, trpící agresívním nádorem ledvin, je rovněž otcem dvou dětí a také on si musel účinnou pomoc vybojovat. Podařilo se mu to opět až poté, co o jeho kauze informovali novináři. Jak on, tak Pavla jsou ale přesvědčeni, že pouze oni nemohou být vyvolenými a že pojišťovny musí uhradit účinnou léčbu všem, kteří ji potřebují. A setkávají se s obrovskou podporou veřejnosti. Každý rozumný člověk si totiž uvědomí, že se do stejné situace jako oni, může dostat také. Ostatně, o víkendu upozornila televize Prima na potíže, jimž čelí pacienti se žloutenkou typu C. Ti musejí na moderní léky čekat v pořadníku a bez nich jim hrozí fatální komplikace nebo smrt. Skandální přitom byla i reakce tiskové mluvčí zdravotnictví, která si kladla podmínky, za jakých je ochotno ministerstvo na tento problém reagovat.
Nejsou peníze?
Veřejnost právem ostře kritizuje, že zdravotní pojišťovny i nemocnice plýtvají obrovskými částkami a jejich šéfové si vyplácí nadstandardní odměny. Palčivému problému úhrady moderních léků se věnoval i pořad České televize Máte slovo. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v něm přiznal, že prostředky ve zdravotnictví jsou omezené a nejsou schopny pokrýt veškeré náklady. Jenom léčba zmíněné žloutenky typu C u všech stávajících pacientů by prý stála čtyřicet miliard ročně. A vedoucí tiskového oddělení VZP Oldřich Tichý dokonce tvrdí, že zákon neumožňuje nejlepší péči uhradit a stěžoval si, že se na různé druhy moderní léčby, například protonovou, liší i názory odborníků. Jedni je prý doporučují, jiní odmítají. Lékaři se zase brání, že u nás nejsou stanovena jasná pravidla.
Diváci na výmluvy, že stát nemá dostatek peněz na léčbu nemocných, například reagovali podivem nad tím, že se vyplýtvají stamilony korun na pořádání účtenkové loterie, zatímco by mohly pomoci zachránit život mnoha lidem. A hosté ve studiu si zase stěžovali, že pojišťovny vyhazují velké částky za různé reklamy a promo akce, jak nalákat nové klienty.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na redakce@krajskelisty.cz.
Vložil: Adéla Hofmanová