Zábavný i nebezpečný cifršpión Rybička. O co všechno přišel nekonečným putováním. Tajnosti slavných
25.05.2020
Foto: ČT
Popisek: Mnislav Hofman (na snímku vpředu, za ním elita československých herců) jako předseda inventarizační komise v Kachyňově laskavé, nesmrtelné komedii Holky z porcelánu
FOTO, VIDEO Protivný cifršpión, otravný ouřada, strážný, policajt či dědové všeho druhu. I v té nejmenší roli byl vždy nepřehlédnutelný. Velkou hlavní roli dostal od Kachyni jenom jednou, nad jeho výkonem se ale dodnes tají dech.
„…viděla malou rybičku, jak polykala vodičku.“ Tak si ho dobíraly holky ve slavné komedii Juraje Herze. S postavou komického předsedy inventarizační komise se zapsal do naší kinematografie, s příjmením Rybička ale nezůstali tvůrci jeho postav jen u Holek z porcelánu. Stejné mu přidělil i scenárista Josef Šilhavý o rok později v neméně úspěšné kriminálce Holka na zabití. Díky těmto dvěma projektům režiséra Juraje Herze, v nichž zazářila tehdy začínající Dagmar Havlová Veškrnová, prostě zůstane Mnislav Hofman pro diváky navždy Rybičkou. Jinak k němu byli tvůrci s nabídkami skoupí, což byla vzhledem k jeho mimořádnému komediálnímu talentu obrovská škoda.
Jako Ondřej Třesořitka (uprostřed) v Shakespearově sváteční komedii Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete – Krajské oblastní divadlo Karlovy Vary 1952; vis.idu.cz
Hercem díky válce
Narodil se 24. března 1920 v Příbrami a bývá uváděn i jako Hoffman či Hofmann. Divadlo ho okouzlilo už v dětství a brzy začal vystupovat s příbramskými ochotníky. K rozhodnutí vykročit na hereckou dráhu ho ale nakonec přiměly historické události, během druhé světové války se totiž coby student herectví mohl vyhnout totálnímu nasazení na práci v nacistickém Německu. Státní konzervatoř v Brně absolvoval v roce 1946, už od roku 1942 ale hrál v brněnském souboru Komorní hry. Po osvobození ještě v moravské metropoli setrval až do roku 1948 a své první profesionální působení spojil s tamním nově založeným Svobodným divadlem a Zemským národním divadlem.
První štěky
První zkušenost s filmovou kamerou získal v roce 1947, když mu režisér Petr Mach nabídl malou roli podomka v ztřeštěné okupační komedii Nikdo nic neví. Námět k dobrodružství dvou pražských tramvajáků, kteří se snaží zachránit před malérem svou sousedku Věru, napsal společně s režisérem Vladimír Neff, skrytý pod pseudonymem Petr Nedoma, a Mach natočil mimořádně zdařilý a zábavný film s groteskní nadsázkou. Na další filmovou příležitost si pak musel Hofman počkat dvacet let. Alespoň mezitím krátce přičichl k televizní tvorbě, když se mihl v roce 1961 coby policajt ve čtvrté části povídkového filmu Chvíle rozhodnutí, který natočil na námět spisovatele Adolfa Branalda režisér Jaromír Vašta.
Komisař ve slavné komedii Carla Goldoniho Poprask na laguně – Divadla A. Dvořáka Příbram 1959; divadlopribram.eu
Putování po oblasti
V roce 1948 se přesunul do Karlových Varů, kde v tamním Krajském oblastním divadle působil dvě sezóny nejen jako herec, ale poprvé si zkusil i divadelní režii inscenace klasické hry Josefa Kajetána Tyla Čert na zemi. Následující čtyři roky hrál ve Východočeském divadle v Pardubicích, poté působil jednu sezónu jako ředitel Krajského oblastního divadla ve Varnsdorfu. Pak v rychlém sledu vystřídal oblastní jeviště Městského oblastního divadla Český Těšín, Divadla F. X. Šaldy v Liberci a Městského oblastního divadla v Benešově. V té době bylo shodou náhod rozhodnuto o řešení nevyhovujících divadelních scén v Benešově a Hořovicích. Definitivně je v roce 1959 nahradilo nově založené divadlo v Příbrami, takže se Hofman řízením osudu navrátil do rodného města.
Skřehotavý prcek
Na příbramské scéně působil až do oficiálního odchodu do důchodu v roce 1980 a svůj herecký projev v kombinaci s fyzickým zjevem uplatnil především v řadě komediálních až komických postav a figurek. Jeho devízami byly nápadně drobná postava, výrazný, do komična laděný obličej a zvláštní skřehotavý hlas. Své umění uplatňoval převážně v českém klasickém repertoáru, občas si ale zahrál i v představeních zahraničních autorů, především v shakespearovských komediích a dramatech A. P. Čechova. Několikrát se znovu vrátil i k divadelní režii.
Předseda JZD Pitin v dramatu Noc nevěsty; repro / youtube.com
První a poslední
Před kameru se konečně vrátil v roce 1967, a hned hlavní rolí. Režisér Karel Kachyňa mu svěřil postavu opovrhovaného, nemajetného a prťavého předsedy JZD Picina v dramatu z počátku padesátých let Noc nevěsty. Scénář Jana Procházky nikomu nestraní, prostě zachycuje střet dvou protikladných světů a hodnotových žebříčků. Po generace budovaných gruntů, náboženství, tradic a pověr se světem těch, kteří se rozhodli vybudovat novou společnost i za cenu bezohledného rozbití té staré. Jeptiška, přezdívaná Slečna, se stala životní rolí Jany Brejchové. Zahořklého a mstivého předsedu Pitina ale soudruzi Procházkovi odpustit nemohli, takže se krátce nato stal z kdysi prominentního autora symbolem odporu proti režimu.
Vražedné drama
Koncem šedesátých let se Hofmanova filmografie konečně začala pomalu rozrůstat, většinou šlo však i nadále jen o epizodní role. Několikrát si ho do svých projektů vybrali režisér Karel Kachyňa, Juraj Herz či Jindřich Polák, párkrát byl dokonce obsazen především díky tomu, že se natáčely exteriéry v okolí Příbrami. Právě tak získal například v roce 1979 nabídku zahrát si vrátného v úspěšné kriminálce Smrt stopařek, kterou natočil režisér Jindřich Polák na motivy skutečného kriminálního případu, který v roce 1976 otřásl celou republikou. Dvojnáobný vrah Miroslav Somora, který byl už dříve trestán za sexuální delikty, a dokonce uprchl z psychiatrické léčebny, byl velmi rychle dopaden díky všímavosti lidí a v únoru 1979 popraven.
Holky z porcelánu:
Jako předseda inventarizační komise Rybička naplno rozehrál svůj komediální talent
Nenápadný odchod
I po odchodu do penze Mnislav Hofman příležitostně spolupracoval s rozhlasem a až do roku 1982 pravidelně dostával filmové nabídky. Naposledy se objevil na obrazovce v roce 1983 jako dědeček s televizí v úspěšném pohádkovém sci-fi seriálu Návštěvníci. Zemřel tak trochu pozapomenut v rodné Příbrami 29. srpna 1989 v pouhých 69 letech, jeho odchod ale nebyl dlouho znám a mělo se za to, že stále ještě žije. Informace vyšla ve známost až dvacet let po jeho smrti. Rodná Příbram na něj ale nezapomněla a řadí ho k nejlepším osobnostem své divadelní scény.
Vložil: Adina Janovská