Kraj / sekce:
Hlavní město Praha
Okres:
--- nezadán ---
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Olympic koupil za korunu a missku poslal vlakem do Japonska přes Rusko. Horká židle Miloše Zapletala

07.09.2024
Olympic koupil za korunu a missku poslal vlakem do Japonska přes Rusko. Horká židle Miloše Zapletala

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Miloš Zapletal v talk show 7 pádů Honzy Dědka

Každý seladon jednou dosáhne věku, kdy se z něj stává dědeček pamětník. Redaktor, spisovatel, manažer, prezident Miss České republiky a naposledy farmář Miloš Zapletal rozhodně na co vzpomínat má. Pár střípků ze svého pestrého života přišel vyprávět do 7 pádů Honzy Dědka.

Paměť mu i v dvaaosmdesáti letech evidentně slouží dobře, stačí naťuknout téma, a už se z něj sypou historky. Pokud vás pobaví a zaujmou, můžete sáhnout po některé Zapletalově vzpomínkové knížce Za zády slavných, tam se jistě dočtete i o jeho čtyřech manželstvích, čtyřech synech, a hlavně o všech umělcích i krásných ženách, jimž dělal manažera. Honza Dědek pojal rozhovor jako rychlý průlet životem Miloše Zapletala.

Prvomájové narozeniny

Celé město chodilo malému Miloškovi gratulovat k narozeninám. A pořádalo mu velkolepou oslavu. „Já jsem se narodil 1. května. Ve Vlašimi jsme bydleli na hlavní ulici, kudy chodil prvomájový průvod. Ráno mě rodiče slavnostně oblékli, dostal jsem dárky, a pak mě posadili na balkon. Kolem proudil dav v mávátky a balonky a já jsem byl přesvědčený, že to všechno se koná kvůli mně,“ vypráví Miloš Zapletal, jak si pěstoval sebevědomí už v nejranějším věku.

Zadarmo se nehraje

Vydělávat si uměním není žádná legrace, často si člověk musí o své důrazně říct. Miloš Zapletal hrál v dětství s rodiči loutkové divadlo a už tenkrát se naučil, že za dobrý výkon chutná odměna sladce. „Rodiče udělali loutkové představení, které jsme hráli v Ostrově pod Blaníkem. Rozvěsili jsme plakátky, přišly děti a každé muselo zaplatit korunu. My jsme si pak za to dali zmrzlinu,“ popisuje, jak se už jako kluk naučil divadelní produkci od A do Zet. Pak se ale odchýlil k úplně jiné profesi, navštěvoval báňskou průmyslovku. Sám se nad tím dnes pozastavuje, protože pro jeho budoucí život mu to rodinné loutkové divadlo bylo asi užitečnější.

Kdy se zachoval zbaběle

Když pracoval na báňských projektech v Teplicích, stal se z něj nejen amatérský kouzelník, ale také provozovatel malého divadla. Tam se poprvé setkal s Karlem Krylem. „S Honzou Chábem jsme založili divadélko poezie a legrace. Já jsem dělal s Inge Bartákovou pantomimu, bylo to na motivy Apollinaira nebo Nezvala, hrála k tomu hudba a na scéně recitovali Karel Kryl a Jitka Dlasková. Karel Kryl byl v začátcích své tvorby a chodil se občas radit s Honzou Chábem o svých textech. Pak odešel na vojnu a já do rozhlasu do Ostravy. Jednou mě Mirek Kovářík upozornil, že Karel Kryl teď píše a zpívá krásné protestsongy a že bude mít recitál v Olomouci. Jel jsem tam s technikem a celé jsme to natočili,“ vypráví Miloš Zapletal o svých setkáních s Karlem Krylem.

Chtěl, aby se písničky hrály v rádiu, ale v roce 1967 to nešlo. Teprve později se písniček ujali manželé Černí, kteří dělali oblíbený pořad Dvanáct na houpačce. Posílal jim Krylovy písničky, ale ani Pieta ani další neměly úspěch, z hitparády vždycky brzy vypadly. „Teprve v lednu 1969 nazpíval Karel u nás v rádiu písničku Bratříčku, zavírej vrátka, a ta pak vyhrála Houpačku a držela se v hitparádě několik týdnů, až ji zakázali.“ To už ale vznikalo legendární Krylovo album Bratříčku, zavírej vrátka, které Miloš Zapletal sestavoval a dramaturgoval s Jiřím Černým. Podepsaný pod ním ale není: „Nejsem, protože jsem byl zbabělý,“ přiznává. „Byl jsem pořád v rádiu a věděl jsem, že bych z toho měl problémy. Takže na té desce nejsem a celý život mě to mrzí.“

Olympic za korunu

Kromě Karla Kryla začal dělat manažera Marii Rottrové a dalším zpěvákům a kapelám. To už pracoval pro uměleckou agenturu. „Objížděl jsem pořadatele a domlouval vystoupení, uzavíral smlouvy, které jsem předával v agentuře, staral jsem se o vše až po konečný koncert,“ popisuje své agenturní začátky. „Někdy v pětasedmdesátém roce jsem přešel do Prahy. Znal jsem se s Honzou Bunzem, to byl slavný manažer Neckáře a Olympiku. Jednou jsme se potkali v Rokoku a on mi povídá: Nechceš Olympic? Já ti ho prodám. Ptal jsem se, kolik za něj chce, a on, že mi ho dá levně, deset tisíc korun. Říkal jsem, že je to na mě moc, že jsem chudý, a nakonec jsme se dohodli, že mi Olympic prodá za korunu. Měl ale podmínku, že obstarám u notáře smlouvu. A ta mě stála těch deset tisíc,“ líčí Zapletal, jak přišel ke kapele Petra Jandy.

Teprve když se s ním poznal, zjistil že jsou si nejspíš souzeni, protože Janda se narodil ve stejné porodnici pouze o den později, než sám Zapletal, brečeli tam vedle sebe v povijanu. Dodnes jsou přátelé a dlouze si spolu povídají a vtipkují i v životopisném filmu o Petru Jandovi Django.

Jak jela Ivana Christová do Japonska

S přibývajícími zkušenostmi se Miloš Zapletal rozhodl pro osamostatnění. Vznikla agentura Art Production K., která měla pod palcem slavné projekty, třeba Manéž Bolka Polívky, ale také ve své době nesmírně populární stírací loterii Tutovka. „Michael Kocáb někde viděl Valerii Kaplanovou a poradil mi, že by to byla skvělá reklamní tvář loterie,“ vzpomíná Zapletal, jak se zrodila Bába Tutovka, kterou na počátku devadesátých let znal v Česku každý.

Ještě před revolucí se ovšem Miloši Zapletalovi podařil husarský kousek, totiž uspořádání soutěže Miss Československo. „Podařilo se mi to v Ostravě nějak vykličkovat. Oni chtěli, aby se to jmenovalo Dívka roku. Já jim vysvětlil, že chceme vítězky posílat na světové soutěže, a všude se to jmenuje Miss, tak to nakonec byla Miss,“ popisuje zakladatel a mnohaletý producent soutěže o nejkrásnější dívku úplné začátky. A nad fotografií z prvního ročníku vzpomíná na první vítězku Ivanu Christovou.

Co v roce 1989 ke korunce Miss Československa za vítězství dostala? Šicí stroj, balíček maďarské kosmetiky, svatební šaty a zájezd do Japonska vlakem přes Rusko. „Později už dívky vyhrávaly auto a jezdily po celém světě, měli jsme bohaté sponzory,“ usmívá se Miloš Zapletal nad prvními krůčky soutěže Miss. Prezidentem pořádající agentury byl až do roku 2008 a jeho éra byla bezpochyby nejslavnější etapou české soutěže o nejkrásnější ženu.

O té současné mluvit nechce, je to pro něj uzavřená kapitola. Historek z doby pořádání soutěže má ale nespočet. A bez zábran lehce pomluví i své spolupracovníky. Decentního gentlemana Ladislava Špačka například přistihl při jízdě džípem přes duny v poušti, jak si ulevuje celou dlouhou řadou jadrných nadávek. S plastickým chirurgem Janem Měšťákem se neshodli nejen v tom, zda dívky předělávat nebo nepředělávat, ale hlavně zda ženatý muž může být nevěrný. Miloš Zapletal je přesvědčený, že nevěra by neměla být. Šťastná jeho čtvrtá žena…

Zdroj: FTV Prima

 

Vložil: Ela Nováková

1280 x 720 (lg)