Kraj / sekce:
Hlavní město Praha
Okres:
--- nezadán ---
obnovit
Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Že Babišova vláda zvyšuje důchody? Opak je pravdou. Jsou nejnižší v historii

25.10.2019
Že Babišova vláda zvyšuje důchody? Opak je pravdou. Jsou nejnižší v historii

Foto: Facebook

Popisek: Babišova vláda na cestě k prosperitě

Do vládní koalice se na páteční schůzi poslanecké sněmovny, věnované schvalování státního rozpočtu na příští rok, opět zostra pustila opozice. Schodek ve výši 40 miliard korun tepala jako ekonomický a hokynářský zmetek či dokonce jako rozpočtově kriminálně trestný čin. Podle očekávání však byl návrh v prvním čtení schválen.

Podle KDU- ČSL nemá vláda odvahu sestavit rozpočet, který by myslel na budoucnost, na mladé lidi a rodiny. Nesmiřitelně kritický byl šéf SPD Tomio Okamura, jenž vládu obvinil, že zneužívá pracující občany a dojí z nich peníze, Pirát Mikuláš Ferjenčík považuje návrh rozpočtu za cár papíru, mimo jiné i proto, že počítá s nejistými příjmy.

 

Ostrý střet mezi koaličními a opozičními politiky pokračoval také ve večerních Událostech, komentářích na ČT 24. Vicepremiér Karel Havlíček se v nich utkal s předsedou poslaneckého klubu ODS Zbyňkem Stanjurou. Zatímco Havlíček se snažil obhajovat, že je v době ekonomického růstu rozpočet opět sestaven jako schodkový a zadluženost země sváděl na předchozí vlády, jeho protivník to ostře odmítl. Připomněl, že pravicová vláda zdědila mandatorní výdaje po socialistech a navíc výrazně snížila daně, které dosahovaly až 40 procent. „Až když jsme byli schopni snížit a omezit mandatorní výdaje, tak ty schodky byly menší,“ řekl rozčileně. Stanjura také kritizoval Havlíčkovo tvrzení, že rozpočet na příští rok zahrnuje rekordní výši investic. Podle Stanjury byly v minulosti, například v době Sobotkovy vlády, investice vyšší. 

Chlubí se cizím peřím

K největšímu dusnu však došlo v okamžiku, kdy se vicepremiér Havlíček chlubil tím, kolik peněz vydává vláda na výzkum a důchody. „Vláda se chlubí cizím peřím. Dáváme, dáváme, zvyšujeme. Vláda žádné peníze nemá, ani parlament je nemá. Jestli chceme někomu poděkovat, tak zaměstnavatelům, firmám a zaměstnancům, kteří platí daně a sociální a zdravotní pojištění. Ti dávají. Vláda a parlament jenom přerozdělují to, co vyprodukují zaměstnanci a firmy.“ V této souvislosti připomněl, že právě daňoví poplatníci a nikoliv vláda (!) příští rok zaplatí o 17 miliard korun více na důchody. Dokonce i moderátor Martin Řezníček musel vicepremiéra Havlíčka usměrnit, když se snažil divákům, podobně jako další ministři, tvrdit, že současná vláda zvýšila důchody o 900 korun. „Víte sám, že ta argumentace není správná, protože ve skutečnosti je to navýšení o 151 korun, ostatní je povinné.“ Je chvályhodné, že tentokrát ČT neumožnila šíření dalších účelových ´fake news´ a ihned uvedla zavádějící informaci na pravou míru. Ne každý divák totiž ví, že důchody jsou každý rok povinně valorizovány v návaznosti na inflaci, tedy růst cen zboží a služeb.

 

Nejnižší důchody v historii Česka

Na účelovou vládní propagandu kolem zvyšování penzí tento týden zareagovala i ekonomická komentátorka serveru Echo24.cz Lenka Zlámalová. Ta konstatovala, že v éře Babišovy vlády jsou důchody nejnižší v historii Česka, přestože premiér tvrdí opak. A vzápětí vysvětlila proč. Podle analýz jsou totiž voliči hnutí ANO nejvíce závislí na penězích od státu: „Mezi lidmi z generace 60 plus má ANO téměř poloviční podporu. Lidé závislí na penzi od státu jsou Babišovým tvrdým, věrným voličským jádrem,“ upozorňuje. Podle ní jsou právě proto penze jeho hlavním tématem a pumpuje do nich více peněz, než mu ukládá zákon o valorizaci důchodů, celkově jde již o třetinu státního rozpočtu (472 miliard Kč). Jenže za dunivým marketingem se skrývá fakt, že se přitom životní úroveň penzistů propadla na jednu z vůbec nejnižších v historii Česka. Zatímco dříve dosahovala průměrná penze 44 % z průměrné měsíční mzdy, nyní je pouze na úrovni 39 % a je tak dokonce menší než v době ekonomické krize. Když Babiš přebíral vládu, průměrný český penzista pobíral 10 970 korun, přičemž průměrný plat činil 25 128 korun Kč. Nyní dosahuje průměrná penze 13 319 korun, zatímco průměrný plat se vyšplhal na 34 105 korun. „To jsou fakta, ale neuvědomuje si je moc lidí,“ uvádí Zlámalová v komentáři, nazvaném Za Babiše jsou důchody nejnižší v historii Česka. 

Vložil: Adéla Hofmanová

1280 x 720 (lg)