V Plzni otevřeli novou lávku pro cyklisty i pěší dlouhou 30 metrů. Cesta přes Mži spojuje šikovně oba břehy poblíž ZOO
04.08.2017
Foto: www.plzen.eu
Popisek: Nová lávka přes Mži
Plzeňský magistrát ve čtvrtek slavnostně otevřel novou lávku přes řeku Mži překlenující vodní tok poblíž ZOO, která je určena pro cyklisty, pěší a in-line bruslaře a propojuje oblast Předních Skvrňan a Radčic.
Lávka dlouhá 30 metrů a dalších 400 metrů navazující stezky, za které město zaplatilo zhruba 6,8 milionu korun bez DPH, umožní lidem vyhnout se frekventované komunikaci, jež vede od Kalikovského mlýna do Radčic.
Co se chystá dále?
„Město Plzeň cyklistickou dopravu aktivně podporuje už přes 15 let, v tomto trendu chceme pokračovat. Systém tras podél řek i nových lávek podle mého názoru pomůže k tomu, že nám bude počet cyklistů růst,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.
„Nová komunikace spojuje Radčickou ulici v prostoru křižovatky u zoologické zahrady s místní komunikací neboli polní cestou vedoucí z Předních Skvrňan do Radčic. Nový úsek cyklostezky je 401 metrů dlouhý, lávka měří 29,9 metru,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.
Nová lávka poslouží i cykloturistům, kteří přijíždí do Plzně po mezinárodní trase od Hracholuské přehrady. „Konkrétně by po ní měla v budoucnu vést mezinárodní cyklotrasa číslo 37, která by vedla k zoo podél ulice Pod Vinicemi a poté přes louky, napříč přes alej Kilometrovka, kolem bývalého Výstaviště, po lávce přes Mži, až k východišti cyklotras před Sokolovnou ve Štruncových sadech v centru Plzně,“ uvedl Petr Náhlík. Cyklotrasa č. 37 je součástí mezinárodní Panevropské cyklotrasy Paříž – Norimberk – Plzeň – Praha a je jednou z nejvýznamnějších cykloturistických tepen Plzeňského kraje.
Stezky dlouhé 75 kilometrů
Nový úsek komunikace včetně lávky je součástí městského projektu na budování sportovně rekreačních tras vedených v údolích plzeňských řek, takzvaného systému plzeňských Greenways. Ty patří u cyklistů mezi nejvyhledávanější. Systém je v rámci České republiky unikátní, je určen nejen pro rekreační, ale i pro dopravní cyklistiku. Jakékoliv dokončení dosud chybějících úseků podél řek nebo doplnění lávek systému velmi pomůže.
V Plzni je v současné době přes 75 kilometrů stezek pro chodce a cyklisty se společným či rozděleným provozem. Základním podkladem pro budování cyklistické infrastruktury v Plzni je Generel cyklistických tras města Plzně, který byl schválen Radou města Plzně v roce 2001 a od té doby byl několikrát aktualizován.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na redakce@krajskelisty.cz.
Vložil: Lenka Sloupová