Nový neobvyklý Minier, další sériový vrah a sci-fi román, ve kterém má prsty i Keanu Reeves. Knižní čtvrtek
03.04.2025
Foto: Se svolením nakladatelství Jota
Popisek: Výřez z obálky knihy Cesta mrtvého muže
FOTOGALERIE: Tento týden toho sice bude o něco míň, ale i tak je to poměrně zajímavý týden. Původně jsem chtěl do seznamu zařadit i novou knihy autorky Pomocnice, Freidy McFadden. Protože tu ale byla docela nedávno, rozhodl jsem se nakonec, že čestná zmínka stačí, neboť si myslím, že i tak byste o té knize měli vědět. Žádné lži tradičně vycházejí v Kalibru, stejně jako kniha, kterou jsem nakonec zařadil místo nich – a ta se mi tedy jeví mnohem zajímavěji.
Noční vetřelec – Tracy Sierra
Za okny starého domu zuří sněhová bouře a matka zůstala sama se svými malými dětmi. Když uprostřed noci ukládá syna zpátky do postele, zaslechne jakýsi zvuk. Staré domy sice každou chvíli nějaké vydávají, ale tenhle je jiný… navíc je děsivě známý: těžké, pomalé kroky stoupající po schodech. A náhle se ve stínu objeví postava muže. Žena sevřená strachem tiše probudí děti a zavede je do tajné místnosti, skryté za zdí v nejstarší části domu. Muž mezitím prohledává dům, snaží se sliby vylákat děti a matku vyděsit. Ta se naopak pokouší zůstat klidná a uvažovat: má hledat zbraň, nebo zkusit utéct? Pak ho však znovu spatří. Uvidí ten obličej. Uslyší ten hlas. A okamžitě ví, že vše je mnohem horší, než si zprvu myslela – teď přesně ví, kdo to je a co chce.
Vydává nakladatelství Kalibr (obálka s jeho svolením).
Ano, ta náhrada je tohle. Nové jméno na trhu a příběh, který na první pohled možná není až tak originální, ale který je na druhou stranu docela vděčný a který by v případě kvality mohl poskytnout poměrně intenzivní čtenářský zážitek. Nevím, jak moc jsou relevantní názory Shari Lapeny a Washington Postu na obálce, ale něco by na nich přece jen být mohlo. Protože tohle přesně zní jako děsivá hra na kočku a myš a kniha, kterou nebudete moct odložit. Jak už to tak u podobných thrillerů bývá, sedne ne úplně každému, převažují ale kladná hodnocení a spokojené názory. Noční vetřelec vyšel v minulém roce a je zatím jedinou knihou autorky, o které internety říkají, že se narodila v coloradských horách, žije v Nové Anglii v domě v koloniálním stylu (se někdo má) a má dvě děti a manžela.
|
Kniha tisíců let a smrtí – China Miéville, Keanu Reeves
Potřebovali jsme nástroj, řekla. Takže jsme požádali bohy. Mluví se o něm odedávna. Kolují o něm legendy. O válečníkovi, kterého není možné zabít. Který byl svědkem vzestupu a pádu tisícovky civilizací. On sám měl celou řadu jmen: Unute, Dítě blesku, Smrt. V dnešní době je známý jen jako B. A chce být schopen zemřít. V současnosti mu jedna americká speciální vojenská jednotka slibuje, že mu s jeho přáním pomůže. A stačí, když on na oplátku pomůže jejím příslušníkům. Ale když nenadále obživne jeden beznadějně smrtelný voják, tato nemyslitelná událost v konečném důsledku poukáže na existenci síly ještě záhadnější, než je B, a přinejmenším stejně silné. Síly, která má svůj vlastní plán. Společné dílo kombinujícím Miévillův specifický kreativní styl s Reevesovým drásavým a přízračným příběhem!
Vydává nakladatelství Laser (obálka s jeho svolením).
Kniha, která sama o sobě zní velmi zajímavě a která je navíc ještě zajímavější díky jménům autorů. Keanu Reevese jistě není potřeba nějak výrazněji představovat – hvězda Matrixu, Constantinea, Nebezpečné rychlosti a Johna Wicka a baskytarista rockové kapely Dogstar v posledních letech uspěl i na literárním poli – jeho komiksová série BRSRKR, na které scenáristicky spolupracoval s Mattem Kindtem (a jejíž je zcela očividně hlavním hrdinou, kterého si zahraje i v plánované adaptaci), vyšla i u nás a přestože měla docela úspěch, její hodnocení nejsou nikterak oslnivá. Ačkoliv BRSRKR skončil po dvanácti číslech, jeho hrdina se objevuje i v dalších dílech, včetně právě této knižní novinky. China Miéville je na druhou stranu držitelem mnoha a mnoha významných žánrových ocenění, která tady nebudu vypisovat (namátkou několik cen Arthura C. Clarka, ještě víc Locus Awards a taky prestižní Hugo). Je autorem série Svět Bas-lagu (kniha Náměstí Perdido), velký úspěch měl i jeho román Město a město. Jeho knihy mísí žánry sci-fi a fantasy, ale třeba také detektivky nebo magického realismu. Píše tzv. „new weird“, zkrátka ten klasický žánr všelijak zajímavě ozvláštňuje. Bude velmi zajímavé sledovat, co ze spolupráce těchto dvou jmen nakonec vznikne. Zahraniční recenze jsou bohužel maximálně průměrné.
|
Cesta mrtvého muže – Larry McMurtry
První dobrodružství texaských hraničářů Guse a Calla, hrdinů Pulitzerovou cenou ověnčeného románu Osamělá holubice Cesta mrtvého muže je první, mimořádná kniha z epické tetralogie Osamělá holubice. Larry McMurtry vdechl nový život zaniklému americkému Západu a stvořil nezapomenutelné hrdiny Guse a Calla.
V zemi, kde na každém kroku číhá nebezpečí, se mladí texaští hraničáři Augustus McCrae a Woodrow Call musí mnohému naučit. Čelí spalujícímu vedru, zuřícím tornádům, rozbouřeným řekám, nemilosrdným indiánům, ale také smrtelně nebezpečným vrtochům vojáků. na svých prvních výpravách v doprovodu statné a neohrožené děvky Matildy se hraničáři musí vypořádat nejen s neschopnými či zrádnými důstojníky, ale také s prohnaným náčelníkem Komančů jménem Buvolí hrb a mlčenlivým Apačem Gomezem. Ohromí je velikosti mexické armády. A Gus potká svou osudovou lásku.
Vydává nakladatelství Jota (obálka s jeho svolením).
Larry McMurtry na první dobrou možná není tak známé jméno, ale dost možná ho znáte, aniž byste o tom vlastně věděli – v roce 2006 získal Oscara i Zlatý glóbus za nejlepší adaptovaný scénář k filmu Zkrocená hora, pětioscarový film Cena za něžnost s Jackem Nicholsonem a Shirley MacLaine vznikl podle jeho knihy – a pak je tu samozřejmě Osamělá holubice. Román vyznamenaný Pulitzerovou cenou, podle kterého vznikla televizní minisérie s Robertem Duvallem, Tommy Lee Jonesem a Dannym Gloverem a který je považován za jeden z nejlepších westernových příběhů všech dob. Osamělá holubice je součástí westernové tetralogie, kam kromě Cesty mrtvého muže (která třicet let od vydání originálu vychází česky poprvé) patří třeba i Ulice Lareda (i v tomto případě existuje televizní minisérie). Osamělá holubice je milostným dramatem, dobrodružnou knihou i hrdinským eposem – a zdá se mi, že o Cestě mrtvého muže lze říci totéž.
|
Záhadná teritoria – Bernard Minier
Může být autobiografie s prvky literární eseje stejně napínavá jako thriller? Bernard Minier dokazuje, že ano. Fenomenální francouzský spisovatel se ohlíží za svojí kariérou a s odzbrojující upřímností popisuje období, kdy se pohyboval na hranici života a smrti. V jeho vyprávění se zároveň zrcadlí obdiv k Hemingwayovi, Mailerovi, Rimbaudovi a dalším velikánům literatury. Výsledkem je nekompromisní text překypující napětím a emocemi, které jsou Minierovým thrillerům vlastní.
Vydává nakladatelství XYZ (obálka s jeho svolením).
Ano, tohle není temná francouzská detektivka, ale autobiografie – takže nuda, řekne si jistě kde kdo. Ale tohle je Minier, takže to možná nebude jen tak. Autor fenomenálních thrillerů s Martinem Servazem tentokrát částečně přichází i s literárními esejemi, ve kterých obdivuje spoustu lidí, takže dvojnásob nuda, řekne si kdekdo. Ale tohle je Minier... takže to fakt nuda nebude. A vůbec bych se nedivil, kdyby to opravdu bylo stejně napínavé jako jeho thrillery. A navíc – pohled do mysli spisovatele je vždycky nesmírně zajímavý. V případě Záhadných teritorií to tak bude bezesporu.
|
BTK: Spoutat, mučit, zabít – Hurst Laviana, L. Kelly, Roy Wenzl, Tim Potter
Sériový vrah ze sousedství Dennis Rader. Více než třicet let děsil kansaskou Wichitu brutální sériový vrah. Veřejnosti i policii se vysmíval prostřednictvím dopisů, ve kterých se chlubil svými zločiny. Podepisoval je zkratkou BTK. Celých jednatřicet let se městem Wichita v americkém státě Kansas plížilo monstrum, krvežíznivý sériový vrah, který sám sobě zkráceně přezdíval BTK – „bind, torture, kill“ – spoutat, mučit, zabít. Mučil a zabíjel muže, ženy a děti, dlouhá desetiletí se vyhýbal dopadení a svými hrůznými činy se vychloubal v médiích. Když ho konečně chytili, celou zemi šokovalo, že vrahem je Dennis Rader: přátelský soused, oddaný manžel, nápomocný táta ze skautu a respektovaný příslušník církevní komunity.
Kniha BTK: Spoutat, mučit, zabít z pera čtyř oceňovaných kriminálních reportérů, kteří o případu psali více než dvacet let, je tím nejintimnějším a nejúplnějším vylíčením hrůzostrašného případu těmi, kdo se od samého počátku nacházeli ve středu dění. S využitím nově zveřejněných dokumentů, důkazů a informací a díky nevídané spolupráci s příbuznými vraha i jeho obětí se autorům podařilo složit všechny dílky této strašlivé skládačky dohromady.
Vydává nakladatelství Jota (obálka s jeho svolením).
Ohledně autorů si zase po nějaké době ulehčím práci a dovolím si převzít info z webových stránek nakladatelství: Hurst Laviana L. Kellyová, Roy Wenzl a Tim Potter jsou oceňovaní novináři deníku The Wichita Eagle, který v minulosti dostával dopisy a zprávy od sériového vraha Dennise Radera, známého pod přezdívkou BTK (Bind, Torture, Kill). Reportéři případ sledovali více než dvacet let, zároveň spolupracovali s wichitskou policií. V knize BTK: Spoutat, mučit, zabít tak předkládají unikátní analýzu Raderových činů z perspektivy novinářů, kteří stáli dlouhou dobu v centru dění. No a Dennis Rader v sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých letech zabil 10 lidí, které svazoval a mučil. V roce 2005 byl zatčen, teď je mu osmdesát let a odpykává si deset doživotních trestů.
|
Případy Arséna Lupina 1: Návrat detektiva – Frédéric Lenormand
Slavný lupič-gentleman, jak ho neznáte! První díl detektivní série o Arsenu Lupinovi.
Po dlouhé a úspěšné kariéře zloděje vyhledá Arsene Lupin pomoc terapeuta, aby překonal diagnostikovanou kleptomanii. Jak ale návštěvy u drahého odborníka financovat? Loupeže nepřicházejí v úvahu, a tak Lupin založí detektivní kancelář. Hned první případ se týká zmizení díla nevyčíslitelné hodnoty: autoportrétu Eugena Delacroixe. Proč byl každý, kdo se obrazu dotkl, zavražděn? Lupin se pouští do turbulentního pátrání, během kterého potká řadu postav – včetně začínajícího malíře Pabla Picassa či Mata Hari.
Vydává nakladatelství Garamond (obálka s jeho svolením).
Arséna Lupina jistě není nutné představovat. Legendární lupič gentleman, kterého vymyslel Maurice Leblanc, se v letech 1907 - 1939 objevil celkem ve dvaceti knihách (romány i povídky), dočkal se mnoha filmových i seriálových zpracování a v popularitě se klidně může rovnat Sherlocku Holmesovi (nebo snad Herlocku Sholmesovi?). Na Leblanca navázala cela řada dalších autorů, a tím nejnovějším je právě Fréderic Lenormand, autor celé řady historických románů a sérii i knih pro děti, nejznámější ale je (minimálně u nás) tím, že oživil postavi čínského soudce Ti v celé řadě detektivních románů a navázal tak na dílo nizozemského spisovatele Roberta van Gulika. Nyní tedy oživuje i další legendu (ačkoliv originál vyšel v roce 2018) a já jsem docela zvědavý, jak to dopadne.
|

Vložil: Tomáš Mysliveček